Temporada

2008-2009

  1. V
  2. V
  3. D
  4. V
  5. V
  6. D
  7. V
  8. V
  9. D
  10. V
  11. V
  12. V
  13. D
  14. V
  15. D
  16. V
  17. V
  18. V
  19. V
  20. V
  21. V
  22. E
  23. D
  24. V
  25. V
  26. V
  27. V
  28. V
  29. D
  30. V
  31. V
  32. V
  33. V
  34. V

Campió de França

Top 14, 1a posició.

Entrenador Jacques Brunel, adjunt Bernard Goutta, adjunt Franck Azéma, president Paul Goze.

Saison historique : 7ème titre de champion de France. Victoire en finale contre Clermont 22-13 au Stade de France.

L'equip de la temporada 2008-2009
L'equip de la temporada 2008-2009Foto Tonton Jo
26
Jugats
20
Victòries
1
Empats
5
Derrotes
615
Punts a favor
374
Punts en contra
+241
Diferència
60/26
Assaigs a favor/en contra
8/2
Bonus of./def.
92
Punts a la classificació

A casa, 12 victòries, 0 empats, 1 derrota, 385 punts a favor i 156 en contra. A fora, 8 victòries, 1 empat, 4 derrotes, 230 punts a favor i 218 en contra.

El balanç és el del campionat sol, com la classificació oficial ; cada competició porta el seu més avall.

Els partits

Top 14

20 victòries, 1 empat, 5 derrotes en 26 partits jugats, 615 punts a favor i 374 en contra.

DataJ.PartitMarcadorResultat
26/08/2008J1USAPBrive34 – 18V
30/08/2008J2BourgoinUSAP16 – 22V
06/09/2008J3USAPStade Français11 – 26D
13/09/2008J4USAPBayonne38 – 10V
20/09/2008J5MontpellierUSAP3 – 5V
27/09/2008J6ToulouseUSAP30 – 20D
04/10/2008J7USAPToulon37 – 12V
25/10/2008J8USAPDax17 – 6V
01/11/2008J9Mont-de-MarsanUSAP7 – 31V
15/11/2008J10USAPBiarritz27 – 12V
22/11/2008J11ClermontUSAP29 – 9D
29/11/2008J12MontaubanUSAP6 – 9V
20/12/2008J13USAPCastres16 – 9V
04/01/2009J14BriveUSAP15 – 18V
10/01/2009J15USAPBourgoin40 – 14V
31/01/2009J16Stade FrançaisUSAP13 – 13E
21/02/2009J17BayonneUSAP19 – 13D
28/02/2009J18USAPMontpellier50 – 13V
06/03/2009J19USAPToulouse32 – 8V
14/03/2009J20ToulonUSAP29 – 32V
28/03/2009J21DaxUSAP13 – 16V
04/04/2009J22USAPMont-de-Marsan44 – 3V
17/04/2009J23BiarritzUSAP12 – 10D
25/04/2009J24USAPClermont20 – 16V
09/05/2009J25USAPMontauban19 – 9V
16/05/2009J26CastresUSAP26 – 32V

H-Cup

4 victòries, 0 empats, 2 derrotes en 6 partits jugats, 154 punts a favor i 120 en contra.

DataJ.PartitMarcadorResultat
10/10/2008Poule J1USAPBenetton27 – 16V
18/10/2008Poule J2OspreysUSAP15 – 9D
06/12/2008Poule J3LeicesterUSAP38 – 27D
14/12/2008Poule J4USAPLeicester26 – 20V
17/01/2009Poule J5USAPOspreys17 – 15V
24/01/2009Poule J6BenettonUSAP16 – 48V

Top 14, fase final

2 victòries, 0 empats, 0 derrotes en 2 partits jugats, 47 punts a favor i 34 en contra.

DataJ.PartitMarcadorResultat
30/05/2009Demi-finaleUSAPStade Français25 – 21V
06/06/2009FinaleUSAPClermont22 – 13V

Els anotadors

1Jérôme Porical196 pts
2David Mélé66 pts
3Nicolas Laharrague65 pts
4Dan Carter45 pts
5Julien Candelon45 pts
6Christophe Manas35 pts
7Maxime Mermoz30 pts
8Philip Burger30 pts
9Steve Meyer29 pts
10Farid Sid25 pts

Els assaigs

1Julien Candelon9 assaigs
2Christophe Manas7 assaigs
3Maxime Mermoz6 assaigs
4Philip Burger6 assaigs
5Farid Sid5 assaigs
6Gerrie Britz5 assaigs
7David Marty4 assaigs
8Damien Chouly4 assaigs
9Henry Tuilagi3 assaigs
10Adrien Plante3 assaigs

Els més utilitzats

1Philip Burger32 partits
2Jérôme Porical32 partits
3Gerrie Britz31 partits
4Jean-Pierre Pérez29 partits
5Damien Chouly29 partits
6Nicolas Durand29 partits
7Guilhem Guirado28 partits
8Guillaume Vilaceca28 partits
9Julien Candelon26 partits
10Kisi Pulu26 partits

La plantilla44 jugadors

Els jugadors inscrits a la plantilla i els que han portat la samarreta aquella temporada ; un partit compta com a la fitxa del jugador, suplent no entrat inclòs.

JugadorPJTit.APts
Perry Freshwater2112 (1 C)
Kisi Pulu2610
Guilhem Guirado2818315
Marius Tincu211515
Sébastien Bozzi227
Nicolas Mas2523 (17 C)
Rimas Alvarez-Kairelis2015 (2 C)
Gerrie Britz3118525
Olivier Olibeau241915
Guillaume Vilaceca2811
Grégory Le Corvec1211
Jean-Pierre Pérez2927 (6 C)
Damien Chouly2926420
Nicolas Durand2923210
David Mélé21866
Dan Carter5545
Gavin Hume1811113
Philip Burger3219630
Julien Candelon2621945
Farid Sid2218525
Jean-Philippe Grandclaude1611210
David Marty2219420
Maxime Mermoz2322630
Jérôme Porical32153196
Remy Alligier2
Romain Casals1
Florian Cazenave3
Sebastien Chobet1913
Cedric Coll13
Chris Cusiter1811
Charles Geli181210
Bertrand Guiry134
Nathan Hines1413
Nicolas Laharrague118265
Christophe Manas2119 (1 C)735
Steve Meyer7529
Joffrey Michel3
Ignacio Mieres22
Yannick Parent3
Adrien Plante2221315
Jerome Schuster153
Ovidiu Tonita12715
Henry Tuilagi1612315
Viliami Vaki127

Fonts i arbitratges

El que aquesta pàgina afirma ve d'una acta oficial, tret del que segueix.